Zarówno przesiewacz jak i kruszarka to urządzenia, bez których trudno jest wyobrazić sobie współczesne prace przy wszelkiego rodzaju rozbiórkach oraz placach budowy, a także w kopalniach. Funkcje kruszarek i przesiewaczy są zróżnicowane, jednak wzajemnie się uzupełniają. Wielu z nas zapewne zdaje sobie sprawę z tego
, do czego służą powyższe maszyny. Wszystko wskutek dość klarownego, sugerującego nazewnictwa. By rozwiać ewentualne wątpliwości, przybliżymy dokładniej budowę obu urządzeń. Opiszemy również zadania jakie spełniają w swojej pracy. Przyjrzyjmy się zatem najpierw kruszarce. Jak sugeruje nazwa
, służy ona do zmniejszenia dużych kamieni i skał na zdecydowanie drobniejsze kawałki. Kruszarka jest w stanie pokruszyć uzyskane odłamki w pył skalny lub żwir. Takie zdecydowane zmniejszenie formy materiałów odpadowych sprawia, że łatwiej można je zredukować z placu budowy oraz poddać recyklingowi.
Funkcje kruszarek i przesiewaczy – Jak przebiega proces kruszenia?
Najprościej rzecz ujmując, kruszenie dużych odłamków kamieni, skał lub betonu odbywa się w procesie przekazania siły generowanej przez urządzenie. Kruszenie nastąpić może wskutek niezwykle twardej i stabilnej konstrukcji, z którego wykonana jest kruszarka. Z chemicznego punktu widzenia materiał ten obejmuje ściśle powiązane ze sobą cząsteczki. Sprawia to, że nasze urządzenie staje się trwałe i odporne na zniekształcenia lub ewentualne wgniecenia. Zgnieść tak twardy surowiec jak kamień lub beton to przecież nie lada wyzwanie. By jednak proces ten przebiegł pomyślnie, producenci kruszarek zadbali o to, by w momencie zgniatania trzymała ona materiał w przylegających do siebie twardych powierzchniach. Wszystko oczywiście odbyć się musi z odpowiednią energią, przekazaną z wnętrza materiału.
Kruszarka – gigant prac wstępnych
Warto zaznaczyć, że praca kruszarki jest zazwyczaj pierwszym krokiem jaki podejmowany jest na potencjalnym placu rozbiórki. Wszystko za sprawą dostarczenia różnej wielkości materiału do specjalnego leja kruszarki przez inne istotne elementy współtowarzyszące tj. ładowarkę lub koparkę. Bezsprzecznie atutem kruszarki jest jej podajnik o regulowanej prędkości, a także mechanizm tzw. odsiewu wstępnego. Następnie, wstępnie rozdrobniony surowiec jest dalej przetwarzany i poddawany innym zabiegom, o czym będzie mowa przy okazji omówienia pracy przesiewaczy.
Kryteria klasyfikacji kruszarek
Omawiane urządzenia możemy z powodzeniem poddać klasyfikacji. Kryterium, jakiemu najsłuszniej należałoby poddać kruszarki jest:
– największy z możliwych rozmiarów surowca, jaki jest ona w stanie rozdrobnić;
– maksymalna moc, z jaką ów surowiec możemy zgnieść
Omówimy zatem różne typy kruszarek w zależności od stopnia trudności zadań, jakie są one w stanie spełnić.
Typy kruszarek i ich zróżnicowane zastosowanie
Kruszarka szczękowa potrafi rozdrobnić materiał zarówno bardzo miękki, jak i twardy przy jednoczesnej nieograniczonej ścieralności powierzchni. Kruszarka ta w porównaniu do innych radzi sobie ze zgniataniem tworzyw stosunkowo suchych oraz delikatnie mokrych. Kolejnymi dostępnymi na rynku kruszarkami są: stożkowa, udarowa pozioma, udarowa pionowa (tzw. kowadło i autogeniczna) oraz łyżka krusząca. W zakresie ścieralności najlepiej oprócz kruszarki szczękowej sprawdza się właśnie wspomniana łyżka krusząca oraz kruszarka udarowa pionowa autogeniczna. Jeśli chodzi o twardość materiału, jaką jest w stanie rozdrobnić omawiany sprzęt, największe możliwości ma kruszarka stożkowa oraz pionowa udarowa, tzw. kowadło. Wykorzystuje się je zatem niemalże do najcięższych zadań, podczas na przykład rozbiórki jakichś starych zabudowań. W naszym asortymencie maszyn używanych
, dostępna jest na przykład kruszarka Powerscreen XR 400 S, posiadająca w swej budowie separator magnetyczny, odsiew boczny oraz hydrauliczną regulację szczeliny.
Funkcje kruszarek i przesiewaczy – Jakie skonstruowane są i jakie zastosowanie mają przesiewacze w ujęciu ogólnym?
Po sprawnie wykonanym przez kruszarkę zadaniu i należytym rozdrobnieniu określonych surowców
, zazwyczaj do gry wchodzi kolejne urządzenie – przesiewacz. Funkcje kruszarek i przesiewaczy są jednakże nieocenione i wzajemnie się uzupełniają. Parafraza słowotwórcza nazwy ,,przesiewacz” wskazuje na to, że jego rolą jest podział i posortowanie uzyskanych w procesie kruszenia cząstek na mniejsze i większe. Do produkcji przesiewaczy najczęściej używa się stali węglowej oraz nierdzewnej. By dobrze spełniały swoje zadania
, wyposażone zostały w sita z siatki stalowej oraz z blachy perforowanej w mechanizmach na ciepło. Do działań na mokro natomiast zaopatrzono je w sita poliuretanowe, w także sita szczelinowe stalowe. Ta niebagatelna konstrukcja sprawia, że proces przesiewania rozdrobnionych surowców przebiega w sposób zrównoważony i stabilny.
Możliwość wyboru wariantu przesiewacza
Omawiane urządzenie w zależności od ilości posiadanych sit ma kilka wersji: od jedno do czteropokładowych. Istnieją też opcje przesiewaczy w wersji otwartej lub zamkniętej, tzw. oprawionej. Przesiewacze w zależności od potrzeb konsumenta produkowane są w wersji utrzymanej bądź podwieszonej. Ponadto, silnik w przesiewaczach może mieć zróżnicowaną lokalizację: może znajdować się na dole, górze, a także z boku. Dodatkowo, ów silnik może być produkowany w oparciu o elektrowibratory bezwładnościowe lub na napędach wibracyjnych bezwładnościowych elektromechanicznych.
Na czym polega prawidłowa budowa przesiewacza? Dlaczego jest to tak istotne?
Należyta budowa przesiewacza opiera się na wprost doprowadzanych sitach oraz bazuje na jednym napędzie dla każdej osi wahliwej. Generuje to znacznie niższe wydatki podczas pracy. Ponadto istotnym jest, by ów napęd był umiejscowiony na zewnątrz urządzenia, zważywszy na dogodny do niego dostęp. Sprawdza się to zwłaszcza wtedy, kiedy przesiewamy materiały łatwopalne.
Dostępne rodzaje przesiewaczy – podstawowe różnice
Obecność typów przesiewaczy jest imponująca. Każdy z nich wyróżnia się na tle innych i ma nieco odmienne zastosowanie. Przybliżę zatem jedynie te podstawowe, pomijając stacjonarne, których jest na rynku ogrom.
Przesiewacze tzw. tradycyjne, jak sama nazwa mówi, są najczęściej spotykane na rynku. Różnią się od siebie przede wszystkim ilością pokładów oraz ich polem. Od wielkości tychże parametrów zależy wydajność sprzętu. Swoje zastosowanie takie przesiewacze mają zazwyczaj w sianiu pospółki, piasku, węgla, kamienia lub ziemi. W celu zwiększenia bezpieczeństwa przesiewacz ten producenci wyposażyli w kratę na koszu zasypowym Przeważnie dla bezpieczeństwa, na koszu zasypowym znajduje się krata, która sprawia, że przedostanie się na urządzenie sporej nadawy (większej niż 100 – 150mm) jest praktycznie niemożliwe. Warto wiedzieć, że jeśli chodzi o czynność odsiewania piasku (0/2mm), wydajność przesiewacza ulegnie znaczącej redukcji. Wraz z nabyciem takiego przesiewacza istnieje możliwość również zakupu kompletu sit, zatem taki przesiewacz umożliwia produkcje frakcji według potrzeb.
Funkcje kruszarek i przesiewaczy – sprawdź naszą ofertę
Kolejnym przesiewaczem dostępnym na rynku jest tzw. wstępny. Posiada on w swej budowie dwa pokłady, jest to zatem równoznaczne z obecnością w jego konstrukcji dwóch sit (u góry z większym oczkiem, natomiast u dołu z oczkiem mniejszym). Przesiewacz gwiazdkowy używamy do odpadów komunalnych. Ma na tyle delikatną budowę, że nie nadaje się do prac kopalnianych. Bębnowy przesiewacz sprawdza się głównie w sianiu ziemi, natomiast tzw. odgliniacz stosujemy najczęściej w kopalniach. Nasza firma oferuje przesiewacz TEREX FINLAY – używany
Opublikuj swój komentarz